سالمندی

با توجه به افزایش شاخص امید به زندگی، جمعیت سالمندان در ایران و جهان رو به افزایش است و به عنوان یک فاکتور مهم و تاثیرگذار بر نظام اجتماعی و اقتصادی جوامع مطرح می باشد .سلامت سالمندان يكي از مسائل و مشكلات بهداشتي دراكثر جوامع است و مقابله با اين مشكلات نيازمند سياستگذاري و برنامه ريزي هاي دقيق و صحيح مي باشد . مسلماً اگر كشورها دراين زمينه برنامه نداشته باشند بامشکلات زیادی مواجه خواهند بود. در این زمینه موسسه مسیر زندگی برنامه ریزی دقیقی داشته و پروژه های مختلفی را آماده اجرا کرده است.

 در زیر به تعدادی از خدمات  اشاره می گردد:

کارگاه ها و سمینارها

 • افزایش اعتماد به نفس
 • چگونگی رفتار با سالمندان
 • تغییرات رشدی مرحله سالمندی
 • مدیریت استرس
 • روابط اجتماعی موثر

پک پایش سلامت

بی شک سلامت جسم در کنار سلامت روان در این دوره از زندگی برای سالمندان بسیار مهم و حیاطی می باشد. در این راستا موسسه مسیر زندگی اهداف زیر را برای ایجاد این پک در نظر گرفته است و اجرا می کند:

-گسترش برنامه مراقبتهاي ادغام يافته سالمند

- گسترش برنامه بهبود شيوه زندگي سالم

- راه اندازي مركز مشاوره تغذيه در كلينيك تخصصي سالمند

- برگزاري مراسم بزرگداشت هفته سالمند ( 15-9 مهرماه )

- راه اندازي پارك سلامت ويژه بازنشستگان

- پايش ، ارزشيابي منسجم اجراي برنامه سلامت سالمندان و غیره.

 

دوران سالمندی

 

سالمند به کسانی گفته می‌شود که بالای 60 سال سن دارند، زیرا در این سن، فرد با افت نیروهای جسمی و روانی روبه‌رو می‌شود. افت این نیروها در زنان نسبت به مردان سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

به طور کلی می‌توان گفت که سالمندی امری نسبی، درونی، روانی و اجتماعی است. بعضی از سالمندان از نظر جسمی و روحی بسیار سالم‌تر از جوان‌ها هستند و برخی دیگر زودتر از موعد دچار عارضه‌ی ­ پیری زودرس» می‌شوند. مثلاً در برخی کشورها مثل ژاپن، افراد تا سنین خیلی بالا یعنی صدسال  و یابیشتر عمر می‌کنند. بنابراین سن تقویمی نمی‌تواند شاخص سالمندی باشد. بسیاری ازدانشمندان و هنرمندان شاهکارهایشان را درسال‌های دهة هفتاد و هشتاد زندگی‌شان خلق کرده‌اند. مثلاً پیکاسو، گوته و پاستور. عکس این قضیه هم صادق است و بسیاری از اشخاص حتی در سال‌های دهه شصت زندگی خود پیر میشوند. بنابراین، پیری یک تعریف واحدی ندارد، زیرا هرفرد به شیوه‌ای متفاوتی پیر می‌شود.

بدانیم که

 • •اشتغال به کارهایی مثل کشاورزی و باغبانی، نویسندگی، صنایع دستی، کارهای هنری و نگهداری نوه‌ها، می‌‌تواند احساس مفید بودن را در فرد زنده نگه دارد.
 • • رفتن به کلاس‌ها و گروه‌های آموزشی برای آموختن مهارت‌های اتکای به نفس می‌تواند بسیار مفید و کمک‌کننده باشد. اعمال کنترل بر اتفاقات مثبت زندگی، توانایی ایجاد رویدادها و کارهای مثبت مانند کمک و توجه به دیگران و... بر روحیه‌ی سالمندان تاثیر مثبت می‌گذارد.
 • •  رفتن به طبیعت و گذراندن اوقاتی از زندگی درکنار درختان و ساحل دریا و رودخانه و دامنه‌های کوهستان، می‌تواند هم لذت‌بخش باشد و هم مفید برای سالمندان.
 • •  ثابت شده است که داشتن حیوانات کوچک خانگی، علاوه‌ بر اینکه فشارخون را کاهش می‌دهد، از لحاظ روحی کمک زیادی به زندگی سالمندان می‌کند.
 • •   مراجعه به مشاوران ویژه‌ی سالمندی که وظیفه‌ی آگاه ساختن سالمند و اطرافیانش را نسبت به وضعیت زندگی سالخوردگان برعهده‌ دارد،‌ می‌تواند کارساز و موثر باشد.
 • •   اختصاص دادن ساعاتی به سرگرمی‌هایی از قبیل مطالعه، بازدید از موزه‌ها و مکان‌های گردشی و... ، بسیار موثر است.

باورهای غلط

 • •        یکی از تصورات نادرستی که غالب مردم از سالمندی دارند این است که (افراد پیر فراموش کارند و قدرت انجام کارها را ندارند). در صورت انتقال این تصور غلط به فرد سالمند، ممکن است که این باور در او رشد کند و زندگی‌اش توأم با اضطراب و تنش شود و احساس کند که دیگر ارزشمند نیست.
 • •        یک باور غلط دیگر این است که شکایت‌های جسمی و روانی سالمندان را جدی نگرفته و آن را ناشی از خیال‌پردازی می‌پنداریم و می‌گوییم: «چیز مهمی نیست، خیال می‌کنی» بنابراین وقتی یک سالمند با این باور مواجه می‌شود، از طرح مشکل‌اش منصرف می‌شود.
 • •        سرزنش‌های بی‌مورد سالمندان، به علت اشتباهی که ممکن است ما هم مرتکب آن شویم، او را بیش از گذشته منزوی می‌کند، غافل از اینکه فرد سالمند، با استفاده از تجارب و خردمندی‌اش قادر خواهد بود بسیاری از کندی‌ها را جبران کند.
 • •        باور غلط دیگر این است که تصور کنیم سالمندان توانایی لازم را ندارند. و لذا او را به حال خود رها کنیم. رها کردن سالمندان و وادار کردن او به زندگی کسل‌کننده و یکنواخت و دور از هرگونه فعالیت، ممکن است اورا از لحاظ روان‌شناختی دچار آسیب کند.

فعالیت جنسی در دوران سالمندی

بر اساس این مطالعه که بر روی 238 فرد متاهل 65 سال و بالاتر انجام شد، مشخص گردید که حفظ و تداوم فعالیت جنسی در دوره سالمندی یک شاخص مهم و قابل توجه در ارزیابی خوشبختی، رضایت عمومی و رضایت از ازدواج در این گروه از افراد است. فعالیت جنسی در هر سنی بخشی غریزی و خودکار از رفتار انسانی است، اما فیزیولوژی این رفتار بسیار پیچیده است. 

فعالیت جنسی در هر سنی بخشی غریزی و خودکار از رفتار انسانی است، اما فیزیولوژی این رفتار بسیار پیچیده است. برای بسیاری از افراد با افزایش سن تمایل به فعالیت جنسی تغییر می‌کند. این روند معمولا تدریجی و نتیجه گریزناپذیر فرآیندی است که در میانسالی آغاز می‌شود. در حالی که اغلب افراد سالمند، علاقه‌شان را به امور جنسی حفظ می‌کنند،‌ دیگر آن اشتغال فکر دوره جوانی را به این مسئله ندارند. بر اساس مطالعات انجمن سالمندان امریکا، هرچه سالمندان از نظر جنسی فعال تر باشند، شادی و احساس رضایت از زندگی و ازدواج در آنها بیشتر است. این تحقیق به منظور برداشتن موانع موجود در پیش روی سالمندان برای داشتن فعالیت های جنسی سالم انجام شده و بر ارتباط بین رابطه جنسی و احساس خوشبختی تاکید دارد. همچنین به انجام مداخلات درمانی ویژه برای بهبود فعالیت های جنسی این گروه از جامعه کمک می کند.

ترفندهایی برای افزایش طول عمر افراد سالمند

اگر شما هم در خانه پدر و یا مادر سالمند دارید بهتر است بیشتر به سلامت و طول عمر سالمندان توجه کنید. تغذیه سالم برای کسانی که 50 سالگی را رد کرده‌اند، مزایایی چون افزایش سلامت و قدرت فکری، مقاومت در برابر بیماری، افزایش سطح انرژی، بهبودی سریع‌تر و مدیریت بهتر بیماری‌های مزمن را به همراه دارد.همان‌طور که پا به سن می‌گذارید، خوب غذا خوردن می‌تواند کلید یک چشم‌انداز مثبت و ماندن در وضع تعادل و توازن روحی باشد، اما سالم غذا خوردن به معنی یک رژیم غذایی سخت و شکنجه‌آور نیست.

با خستگی ذهنی پا به سن نگذارید!  

پیری، به خستگی شباهت دارد. نوعی از خستگی که سبب مشکل می شود، خستگی ذهنی است. با تشخیص خستگی باید دست از فکر کردن بکشیم. سالخوردگان به گیج و گنگ بودن معروف هستند. مثلا ممکن است کتابی که در دست دارید به آشپزخانه ببرید و لیوان را در کتابخانه بگذارید.اگر به تنهایی یا با همنشین فهیمی ( به ویژه کسی که مانند شما دچار حواس پرتی باشد) زندگی می کنید، شاید بتوانید از زندگی همراه با گیجی و آشفتگی خود لذت ببرید. اما اگر با دیگران زندگی می کنید، چنین اشتباه هایی شما را پریشان می کنند. ممکن است کاری را شروع  کنید، اما علت اصلی آن در نظرتان رنگ می بازد و موضوع پیش پا افتاده ای جای آن را می گیرد.

فکر کردن بخشی از زندگی شماست و ناکامی در درست اندیشیدن می تواند بهایی گزاف داشته باشد.شاید لازم باشد که تدابیر ویژه ای بیندیشید. برای درست اندیشیدن باید مقدماتی فراهم شود. این کار در هر سنی با ارزش است؛ به ویژه در دوران سالمندی . همان طور که نام ها را پس از فرایندی طولانی، به یاد می آوردید، افکار هم حضور دارند، اما به راحتی بروز نمی کنند.پس فکر کردن با تأنی مفید است.

خلاقیت

معدود افرادی هستند که در سنین پیری خلاق باشند. سالمندان بیش از هر کس دیگری، برای حل مشکلات به شیوه های کهنه متوسل می شوند و به نظر می آید که آن ها از حس نو آوری و ابتکار کمتری برخوردارند، چون زمانی طولانی به این شیوه عمل کرده اند. اما بعضی مشکلات را نمی توان با روش های قدیمی حل کرد.( از جمله این مشکلات می توان به ملالت ناشی از فقدان تنوع اشاره کرد.) افراد خلاق به دو نکته واقف اند. 1) چگونه در آثار خود تغییر ایجاد کنند 2)  چه تغییری را برگزینند و کدام یک را نفی کنند.

یکی از راه های بروز خلاقیت، ایجاد تغییرات عمدی در شیوه های انجام کار است. بکوشید حقایق بدیهی را به متضاد هایشان تبدیل کنید و ببینید که نتیجه چه می شود. اگر تمایل دارید که مسیری را بپیمایید ، مسیر دیگر را امتحان کنید. سعی کنید که کارها را به شیوه ای متفاوت  با آن چه پیش از یاد گرفته اید ، انجام دهید. هر چه تغییرات بیشتر باشند ، ارزش تغییرات مفیدی که باید حفظ شوند بیشتر می شود. برای تغییر الگوهای قدیمی چنین عمل کنید : اندیشه هایتان را واضح و بی پرده در معرض دید همگان قرار دهید و ببینید که آیا خودتان به آن ها احترام می گذارید یا نه.

فعالیت های سرگرم کننده پس از 60 سالگی  

فقط به این دلیل که بالای 60 سال سن دارید، نباید سرعت تان در انجام دادن کارها کم شود. برعکس می توانید فعالیت و سرگرمی داشته باشید. با انجام دادن فعالیت های سرگرم کننده مورد علاقه خود یا درست کردن یک سرگرمی جدید می توانید لذت ببرید و سبک زندگی سالمی داشته باشید. یادتان باشد که سن فقط یک عدد است.

چگونه؟

 پیاده روی کنید: همانطور که همه می دانند پیاده روی راه خوبی برای حفظ تناسب اندام است. پیاده روی یک راه فوق العاده برای رسیدن به اندام دلخواه یا حفظ آن، لذت بردن از طبیعت و دیدار با دوستان است. دوست پیدا کنید یا با گروهی که به پیاده روی می روند همراه شوید. به دنبال جایی مناسب برای پیاده روی یا پارکی در نزدیکی محل زندگیتان بگردید.

 در فعالیتهای گروهی شرکت کنید: اختصاص دادن زمان و استعدادتان به این کار باعث می شود که فعال و سالم بمانید. می توانید از مهارتهای خود استفاده کنید و یا مهارتهای جدید یاد بگیرید. دوستان جدید پیدا کنید و روشهای ارتباطی جدید را یاد بگیرید. شرکت در کارهای گروهی می تواند به افزایش اعتماد به نفستان کمک کند و فرصتی برای سرگرمی به شما بدهد. از کمک به دیگران لذت ببرید.

 باغبانی کنید: یکی از سرگرمی هایی که به فعال بودنتان کمک می کند باغبانی است. باغبانی مزایای زیادی برای افراد بالای 60 سال دارد. مردم زیاد از این موضوع آگاهی ندارند که باغبانی باعث می شود فعالیت بدنی داشته باشیم و به نوعی ورزش کنیم. برای مثال وقتی برای چیدن علف های هرز به جلو خم می شوید، ناخودآگاه ورزش اسکات پا را انجام می دهید. علاوه بر این، کار باعث تقویت روحیه کار خارج از منزل در شما می شود.

 به طبیعت بروید: تجهیزات یک سفر طبیعت گردی را آماده کنید و در یک تور طبیعت گردی ثبت نام کنید. یک سفر کوتاه مدت و پیاده روی در طبیعت، علاوه بر دیدن جانداران، برایتان مثل ورزش هم خواهد بود.دیدن چیزهایی که در سراسر کشور یا در جهان وجود دارد و کاوش در دنیایی که در آن زندگی می کنیم، هم برای بدنمان و هم ذهنمان شگفت انگیز است

یک ورزشکار خوب باشید: ورزش کردن باعث می شود از جایتان بلند شوید و تحرک داشته باشید. ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید یا همیشه دوست داشتید آن را یاد بگیرید. مهم نیست که این ورزش گلف باشد یا بسکتبال یا تنیس یا سافت بال یا بولینگ یا هر ورزش دیگری. ورزش هم به بهبود هماهنگی بین دست و چشم کمک می کند، هم به حفظ تعادل و علاوه بر اینها یک تمرین قلبی-عروقی خوب است. البته کمی رقابت در ورزش هم به شما لطمه ای وارد نمی کند.

 ذهنتان را باز کنید: با یاد گرفتن چیزهای جدید می توانید آمادگی مغزتان را حفظ کنید. می توانید یک زبان جدید یا نواختن یک ساز را یاد بگیرید. با این کار نه تنها توانایی های مغزتان را تقویت می کنید بلکه از اینکه یک مهارت جدید را آموخته اید احساس رضایت و شادی می کنید. می توانید در کلاسهایی شرکت کنید که همیشه دوست داشتید در آنها شرکت کنید، اما برای این کار وقت پیدا نمی کردید.

روشهای فرار از کسالتهای بازنشستگی

بسیاری از مردم بر این باورند که وقتی بازنشسته می‌شوند، می‌توانند براحتی هر کاری را که دوست دارند انجام دهند اما حقیقت این است که اگر شما از همین الان آمادگی لازم برای بازنشسته‌شدن نداشته باشید و از هم‌اکنون خودتان را آماده نکرده باشید دوران بازنشستگی ممکن است به یکی از کسل کننده‌ترین و تکراری‌ترین روزها و سال‌های زندگی‌تان تبدیل شود.دوران بازنشستگی ممکن است به یکی از کسل کننده‌ترین روزهای زندگی‌تان تبدیل شود زیرا به جای اینکه فقط تعطیلات آخر هفته را در خانه باشید، هر روز در خانه خواهید بود و این موضوع برای بسیاری از مردم غیرقابل هضم و غیرقابل باور است و به این ترتیب چون نمی‌توانند باور کنند که بازنشسته شده‌اند، در نتیجه دچار افسردگی‌های شدید و مزمن می‌شوند.

بنابر این دلایل اگر شما می‌خواهید دچار افسردگی و بیماری‌هایی از این قبیل نشوید، می‌توانید با ایجاد آمادگی در خودتان از همین حالا که مشغول به کار هستید و بازنشسته نشده‌اید، دوران بازنشستگی سرشار از شادی و موفقیتی را پیش رو داشته باشید و این مهم فقط و فقط از طریق شروع به ایجاد آمادگی در وجود خودتان از هم‌اکنون به‌وجود می‌آید. یکی از واضح‌ترین و بدیهی‌ترین چیزهایی که برای مردم در زمان بازنشستگی‌شان بسیار حائز اهمیت و مفید و مۆثر است، پرداختن به تفریحات دلخواه و سرگرمی‌های شخصی است.

مهم‌ترین گام قبل از بازنشستگی این است که با اطمینان کامل سرگرمی‌هایتان را برگزینید و در واقع قبل از بازنشسته‌شدن، شروع به انجام دادن آن سرگرمی‌ها و تفریحات‌ کنید زیرا اگر شما بازنشسته شدید و پرداختن به یک سرگرمی را آغاز نکرده باشید، برای شما بسیار دشوار و دور از ذهن است که به یکباره شروع به انجام سرگرمی‌هایتان کنید و چون انجام این کار برای شما تازه و جدید است، انجام دادن آن برایتان بسیار سخت و دشوار خواهد بود. قبل از بازنشستگی در مورد آنچه از انجام آن لذت می‌برید، عمیقا فکر کنید؛ کارهایی از قبیل باغبانی و رسیدگی به گل‌ها، یادگیری مهارت‌های خاص یا حتی انجام انواع و اقسام ورزش‌ها و... . شما می‌توانید قبل از بازنشستگی هر یک از این کارها و سرگرمی‌هایی را که دوست دارید از پایه بیاموزید و از همین حالا انجام این کار را شروع کنید.

مورد دیگری که بسیاری از مردم به انجام آن می‌پردازند، داوطلب شدن برای انجام کارهای گوناگون برای دیگران بدون دریافت مزد و پاداش است. بسیاری از مردم که خواستار خدمت کردن به دیگران و همنوعان خود هستند، بهترین زمان برای انجام این قبیل کارها، دوران بازنشستگی است. شما می‌توانید در زمان‌هایی که وقت اضافه دارید و همه کارهایتان را انجام داده‌اید، به انجام کارهای خیر و خداپسندانه بپردازید و گره‌ای هر چند کوچک از زندگی دیگران باز کنید. انجام این کارها حس جدیدی را در شما به‌وجود می‌آورد و می‌تواند به زندگی‌تان معنا و مفهوم دیگری ببخشد.پیشنهاد‌ها و کارهای بسیار فراوان و متنوع دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید به انجام آنها مبادرت ورزید؛ مثلا می‌توانید به مدرسه‌هایی که در آنها تحصیل کرده‌اید، بروید و در آنجا خاطرات شیرین جوانی و دوران تحصیل را یادآوری کنید. حتی ممکن است در دوران بازنشستگی علایق، سرگرمی‌ها و تفریحات جدیدی را کشف کنید؛ شما حتی قادر هستید دوستان تازه‌ای برای خودتان بیابید. می‌توانید از این دوران طلایی نهایت استفاده را ببرید و با همسرتان به مسافرت‌های داخلی و خارجی بروید.

Next
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

FaLang translation system by Faboba