دوران نوزادی

 

دوران نوزادی یکی از حساس ترین دوران زندگی است. اولین مرحله ای است که انسان با محیط ارتباط برقرارمی کند. در این راستا موسسه مسیر زندگی در تلاش است با ارئه خدماتی نوین و جذاب دوران نوزادی را هم برای والدین و هم برای خود نوزاد لذت بخش تر سازد تا نوزاد بتواند سازگاریبیشتری با محیط برقرار کند. خدمات مسیر زندگی در این زمینه را به طور مختصر در زیر به آنها اشاره می کنیم:

برگزاری کارگاه ها و سمینارها

  • رشد شخصیت کودک
  • مبارزه با بیماری ها
  • تغدیه مناسب
  • گفتار و زبان
  • رشد جسمی وحرکتی
  • کارگاه نوزاد سخت
  • نوزاد و یادگیری و غیره.

پک دوران نوزادی

مسیر زندگی برای  خانواده های دارای نوزاد پک هایی را تدارک دیده که به مدت یک سال ماهانه مورد مشاوره متخصصین قرار گیرد. هر پک  شامل مادر و نوزاد، پدر و نوزاد، تغذیه نوزاد و مادر، بازی و نوزاد، هوش و نوزاد، بیماری های نوزاد، بهداشت و سلامت نوزاد، خواب و نوزاد، موسیقی و نوزاد می باشد.

افسردگی و اضطراب دوران پس از زایمان

تعدادی از مادران پس از زایمان دچار افسردگی می شوندو نیز مادرانی هستند که در مورد نوزادشان دچار وسواس های اضطرابی می شوند. از این رو مسیر زندگی قصد دارد با ارائه خدماتی متفاوت از جمله مشاوره های فردی، مشاوره های گروهی، برگزاری کارگاه، و غیره قدمی بزرگ در این مسیر بردارد. 

با توجه به اینکه دوران نوزادی رشد خیلی سریع اتفاق میافتد و نیاز به مهارت های جدید تری دارد اطلاعات زیر را آماده و ارائه می نماییم.

یك ماهگی

حركت نوزاد در این سن هنوز تحت تأثیر واكنش های  اولیه است. نوزاد در این سن هنوز از نظر بینایی كامل نیست، هر چند از بدو تولد می تواند ببیند و رنگها و شكلها را از فاصله نزدیك تشخیص دهد. وقتی می خواهید چیزی را به نوزادتان نشان بدهید، او را در حالت قائم  یا  با كمی زاویه نگه دارید. در یك ماهگی قد نوزاد به طور متوسط 54 سانتیمتر ( حدود 52 تا 56 سانتیمتر ) و وزن او چهار كیلوگرم است ، ولی می تواند بین 5/3 تا 5/4 كیلوگرم متغیر باشد.

دوماهگی

نوزاد به سرعت رشد می كند و با كمك اصواتی كه تولید می كند، در واقع با شما ارتباط برقرار می كند. هر صدای جدیدی كه كودك از خودش در می آورد، تجربه جدیدی است كه كسب می كند و كم كم با تركیب این صداها شروع به صحبت كردن خواهد نمود. در دو ماهگی، كودك در طول روز كمتر می خوابد و ممكن است برخی اوقات بیداری خود را به گریه كردن بگذراند. البته همه كودكان مثل هم نیستند و ممكن است كودك شما خیلی كم گریه كند. اكثر گریه های كودك درعصر و شب اتفاق می افتند و اغلب این گریه ها به علت كولیك ایجاد می شوند. (كولیك نوعی درد شكم است كه معمولاً از سه هفتگی آغاز شده و تا سه ماهگی طول می كشد) . البته كولیك تنها علت گریه كودك نیست؛ گریه می تواند به علت خیس بودن، گرسنگی و یا سایر عوامل باشد. همان طور كه گفته شد دراین سن گریه كردن تنها راهی است كه نوزاد به وسیله آن به شما نشان می دهد كه نیازبه كمك دارد.  

سه ماهگی

كنترل حركات سر در این سن شروع می شود. به تدریج گردن كودك قویتر شده واو قادر می گردد كه سرش را به اطراف بچرخاند و به اشیاء مختلف نگاه كند. همچنین كودك شروع به شناختن بدن خود می كند . او می تواند انگشتانش را باز وبسته نماید وممكن است حتی برای چند ثانیه بتواند یك اسباب بازی را در دستش نگاه دارد. اولین لبخندهای كودك حركاتی غیرارادی و رفلكسی هستند، اما بعد از مدتی او یاد خواهد گرفت كه درپاسخ به لبخند شما، لبخند بزند. دراین سن قد كودك به طور متوسط  60 سانتی متراست و وزنی حدود 5/5 كیلوگرم دارد ولی قد او می تواند از 58 تا 63 سانتی متر و وزن او از 8/4 تا 5/6 كیلو گرم متغیر باشد.

چهار ماهگی

كودك به سرعت رشد می كند و دوست دارد با او صحبت كنید و بازی های ساده انجام دهید. می توانید با صرف كردن وقت بیشتری در كنار او، رفتارهای اجتماعی را به او یاد بدهید. كودك همچنین از دیدن و صحبت كردن با خودش در جلوی آینه لذت خواهد برد. برای این كار بچه را در فاصله 15 تا 20 سانتی متری یك آینه ثابت قراردهید تا بتواند خود را در آن ببیند. در این سن كودك كم كم و با كمك شما شروع به نشستن می كند، اما بعد از مدتی یاد می گیرد كه با كمك پاها واستفاده از دستهایش، خود را در حالت نشسته نگه دارد . 

پنج ماهگی

در این سن كودك شروع به درك مفاهیم اولیه می كند؛ مثلاً با پرت كردن اسباب بازی از تختخوابش به بیرون، شروع به یاد گیری علل و اثر كارها كرده و به كشف دنیای اطرافش می پردازد.

شش ماهگی

در شش ماهگی كودك علاقه بیشتری به آنچه كه در اطرافش می گذرد نشان می دهد. او سرش را به سمت صداهای آشنا می چرخاند و مدت طولاتری را صرف بررسی چیزهایی كه توجهش را جلب كرده است، می كند. قد او به طور متوسط 67 سانتی متر و وزن او 5/7 كیلوگرم است. قد و وزن  می توانند محدوده ای بین 63 تا 5/69 سانتیمتر و 3/6 تا 3/8 كیلوگرم داشته باشند.

هفت تا ده ماهگی

در این سن كودك با اعتماد بیشتری روی پاهای خود می ایستد. همچنین او دوست دارد در كارهای منزل به شما كمك كند. در این سن كودكان از نظر فعالیت های فیزیكی بسیار با یكدیگر متفاوتند. اگر كودك شما در این فعالیت ها به كندی پیشرفت می كند نگران نشوید. در سن مناسب همه كارهای لازم را انجام خواهد داد.

تعادل كودك تا این سن تكامل زیادی می یابد . او می تواند هنگام نشستن ، بدون افتادن به یك سمت خم شود  و برای برداشتن یك اسباب بازی كه پشت سرش قرار داده شده بچرخد. در این زمان بهتر است كه شما در اطرافش  باشید  و اگر به زمین افتاد به او اعتماد به نفس بدهید تا دوباره  بلند شده  و روی دو پا بایستد.

دوازده ماهگی

كودك شما به جشن تولد یك سالگی اش می رسد. هنگامی كه به عقب نگاه می كنید از میزان تغییرات رخ داده  در وی متعجب می شوید. او حال عضوی كوچكی از خانواده شماست با شخصیت و خصوصیاتی مستقل، پر از انرژی، شور زندگی و عشق برای نزدیكانش.

در این سن او سعی می كند به تنهایی ایستاده و حتی  چند قدم  نیز به تنهایی راه برود. اما فراموش نكنید كه او یك انسان منحصر به فرد است و نباید با كودكان دیگر  مقایسه شود.

یك سالگی تا 1/5 سالگی

تا 15 ماهگی كودك شما قادر خواهد بود به تنهایی راه برود و تنها بماند. او روی زانوها و دستانش از پله ها  بالا خزیده و بسیار آهسته از پله پایین می آید. توانمندی و مهارت های دستی او افزایش یافته و ممكن است قادر باشد كه  یك مكعب را روی دیگری قرار دهد. قد او در این سن حدوداً 81 سانتیمتر و وزنش 11 كیلوگرم  است و دامنه تغییرات قد و وزن بین 80  تا 84 سانتیمتر و 10 تا 12 كیلوگرم است.

18 ماهگی تا 2 سالگی

به تدریج كه كودك بزرگتر می شود، مهارت ای بیشتری كسب كرده و مهارت های كسب شده در سنین پایین تر را تكمیل  می كند. حالا  او عضوی كوچك و فعال از خانواده  شماست كه توجه و حمایت بیشتری را طلب می كند . كنترل عضلانی در حال رشد و تكامل است. كودك هنگامی كه  كهنه خود را خیس می كند، متوجه می شود  و حتی ممكن است قبل از كثیف كردن كهنه خود این را بفهمد. اگر چنین باشد،  فرصت مناسبی برای آموزش دستشویی رفتن برای شما پیش آمده كه باید  از آن استفاده  كنید . هر چند 18 ماهگی زودترین زمانی است كه شما می توانید  این آموزش را به كودكتان بدهید.

Prev Next
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

FaLang translation system by Faboba